top týdny

 

TOP týden 2013 - Prachatice

TOP TÝDEN 2013 – PRACHATICE- 14.9. – 21.9.2013

14.9.

Libín a okolí

Akademie adrenalinových zážitků Vám nabízí pořádnou porci adrenalinu na 5 překážkových trasách, adrenalinové věži a dětském lanovém parku pro nejmenší, ve velmi atraktivním prostředí přírodních scenérií. Lanový park Libín je největším lanovým parkem ve střední Evropě a nachází se pouhých 10 km od Prachatic pod Libínskou rozhlednou.

Další info na www.adenalin-libin.cz

- zároveň se naskýtá možnost navštívit a rozhlédnou se z nejvyšší hory šumavského předhůří (1096 m n. m.) rozhledny Libín. Rozhledna je oficiálně přístupná celoročně.

Další info: www.kisprachatice.cz

- Poté se můžeme přesunout do nedaleké osady Křišťanovice, kde zaparkujeme a po modrém turistickém značení dojdeme ke zřícenině hradu Hus, Nejstarší písemná zpráva o hradu Husí pochází z r. 1341, ke konci éry byl hrad Hus obýván loupežníky a proto byl roku 1441 dobyt a vypálen.

 

15.9.

 

Podzimní městské slavnosti

 

Kulturní vystoupení místních kulturních souborů a spolků na Velkém náměstí Vám nabídne mimo jiné i Trhy a ukázky řemesel. Pro děti bude připraven program plný pohádek a her v útulném areálu Na Parkáně. Při Podzimních městských slavnostech v Prachaticích si jistě každý přijde na své.

 

Další info: www.prachatice.cz, www.kisprachatice.cz

Kontaktní osoba: Jiřina Dolejšová, odbor kultury, školství a CR Prachatice, tel. 388 607 522

16.9.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ Prachatice

V jejich rámci bude možné v Prachaticích bezplatně navštívit např. pozdněgotický kostel sv.

Jakuba Většího,včetně vyhlídkové věže, Prachatické muzeum, sklepy domu čp. 14 na Velkém

Náměstí se středověkým vodovodem, Galerii Dolní brána, dům čp. 33 v Křišťanově ulici

včetně sklepů, Muzeum České loutky a cirkusu, Galerii Otto Herberta Hajeka, Státní okresní

archiv Prachatice – badatelnu, zasedací síň s výstavou ilustrovaných pamětních knih a

prezentaci digitálního archivu, raně gotický hřbitovní kostel sv. ap. Petra a Pavla, včetně

zvonové věže, pseudobarokní Hüblerovu kapli, lesní kapli sv. Filipa Neri (Patriarcha),

rozhlednu na Libíně či pozdněgotický kostel sv. Anny na Libínském Sedle. Prohlídky budou

možné v v neděli v základní době cca 10:00 – 16:00 hodin , přičemž otevírací doba jednotlivých muzeí, galerií, archivu a soukromých objektů se mírně liší.

Další info: www.prachatice.cz

 

17.9. – Výlet na Lipno

 

- stezka korunami stromů Lipno: První stezka korunami stromů v české republice nabízí návštěvníkům jedinečnou kombinaci zážitků. Stezka je citlivě začleněna do krajiny v okolí Lipenského jezera. Stezka je zakončena 40 metrovou vyhlídkovou věží, která je opravdovým vrcholem stezky.

 

- Bobová dráha v Lipně nad Vltavou je ideálním celoročním cílem pro všechny, kteří preferují aktivní využití volného času. Svojí délkou (1 km), rozmanitostí (21 zatáček, 2 tunely a terénní zlomy) i umístěním v překrásné přírodě s úchvatnými výhledy na Lipenské jezero se lipenská bobovka řadí k absolutní světové špičce. Na bobové dráze si na své přijdou rodiče s dětmi již od 3 let. Od 8 do 100 let pak hravě zkrotí bob sami nebo ve dvojici.

Další info: http://www.lipnoservis.cz

 

18.9. – Vimperk

 

- zámek Vimperk byl založen na místě staršího hradiště zvíkovským purkrabím Purkartem z Janovic (Vrchotových) ve 2. polovině 13. století. V současné době jsou v Horním zámku výstavní prostory a depozitáře místního muzea, které spadá pod Národní park Šumava.

 

Další info: http://www.vimperk.cz

- Šumavský pivovar navazuje na tradici vaření piva ve Vimperku, která se datuje již od dob založení Vimperského hradu a zámku ve 13. století a která byla přerušena v roce 1967. Po domluvě je možná prohlídka pivovaru s odborným výkladem, účast na vaření piva nebo i uvaření vlastního piva.

Další info: http://www.sumavskypivovar.cz/

 

 

19.9. – Helfenburk, Vodňany, Písek

 

- Hrad Helfenburk byl založen v druhé polovině 14.století. Plnil funkci správní a vojenskou

pro osady a městečka na Zlaté stezce. Dnes svou rozlohou 1,27 ha patří mezi největší zříceniny v republice.

 

Další info: http://www.helfenburk.estranky.cz/

 

- Město Vodňany vzniklo jako osada u zlatonosných rýžovišť na rozhraní 12. a 13. století. Vodňany se mohou pochlubit zachovaným kolonizačním půdorysem s rozlehlým čtvercovým náměstím, středověkými městskými hradbami, obrannými baštami a vodním příkopem. Dominantou historického středu města se zachovanými měšťanskými domy, starým mostem s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého, památníkem Petra Chelčického, sochou Jana Žižky a alegorií Svobody od předního českého sochaře Josefa Kvasničky, je kostel Narození Panny Marie.

 

Další info: http://www.vodnany.cz

 

- Malebný jihočeský Písek byl na řece Otavě založen českými králi ve 13.století. Při návštěvě Písku stojí za shlédnutí hlavně Kamenný most (Nejstarší dochovaný v Čechách), Prácheňské muzeum (v budově bývalého královského hradu), Sladovnu ( kulturní prostor se stálými expozicemi dětské ilustrace) a funkční historickou městskou vodní elektrárnu (nachází se zde muzeum osvětlování)

 

Další info: http://www.icpisek.cz/

 

 

20.9. – Hluboká nad Vltavou

 

- zámek Hluboká byl původně založen jako strážný hrad v polovině 13. století českými králi a jako královský majetek byl dáván často do zástavy. V držení se zde vystřídalo několik šlechtických rodů. V návštěvní sezóně se zde pořádána řada kulturních a společenských akcí.

 

Další info: http://www.zamek-hluboka.eu/

 

- Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou si v letošním roce připomene 60.výročí vzniku. K tomuto výročí proběhne mnoho zajímavých doprovodných akcí, ale stěžejním projektem nadcházející sezóny bude výstava americké pop-artové ikony Andyho Warhola.

 

Další info: http://www.ajg.cz

 

 

21.9. – Závěrečný koncert TOP týdne v Prachaticích

 

- další info upřesníme