města

 

Beroun - Historické město roku 2009

 
 
 

Historické město roku 2009, město Beroun s více než 18 tisíci obyvatel, leží na dálnici D5 v těsné blízkosti Prahy. Svojí polohou se stalo atraktivním, snadno přístupným místem pro všechny návštěvníky, kteří milují historii i moderní současnost. Centrum města s historickou radnicí a starodávnou kašnou je obehnáno opevněním z 13. stolení, jehož nejvýznamnější částí jsou 2 městské brány a to Plzeňská na západní a Pražská na východní straně. Na centrálním Husově náměstí je též Muzeum Českého krasu, které obývá nejstarší štítový dům z roku 1612, nazývaný Jenštejnský a barokní kostel Sv. Jakuba s morovým sloupem ze 17. století. V Berouně však jsou v posledních 10 letech asi nejpopulárnější 3 medvědi, Vojta, Matěj a Kuba, kteří byli hrdiny televizních večerníčků Méďové a nyní si v medvědáriu na Městské hoře užívají přízně malých i velkých.

Pro turisticky a sportovně založené návštěvníky města nabízí Beroun krásné okolí s krásnou přírodou a zajímavou historií a mnoho sportovních možností. Blízké hrady Karlštejn, Křivoklát, Žebrák a Točník jsou dosažitelné jak autem, tak i na kole, z větší části po nové cyklostezce Po stopách českých králů. Tato cyklostezka také spojuje Beroun s obcí Nižbor, kde lze navštívit tradiční sklárnu Rückl Crystal a v tamním zámku si prohlédnout Informační centrum keltské kultury. Po cyklostezce opačným směrem se asi po 10 km dostaneme do historické obce Sv. Jan pod Skalou se starodávným kostelem Narození sv. Jana Křtitele a jeskyní sv. Ivana

V samotném Berouně se kromě historie nabízí různé možnosti jak kulturního (koncerty, výstavy), tak i sportovního vyžití dle vlastního výběru a zájmu. Lze zde provozovat jednak klasické sporty jako tenis, squash nebo plavání, ale i sporty méně běžné jako je bruslení na in-line dráze nebo ježdění na  skateboardu v berounském skate parku. Zkrátka v Berouně si určitě vyberete a je nutno i podotknout, že je zde mnoho možností kvalitního ubytování dle vlastního výběru a finančních možností.

 

Stránka ve výstavbě, navštivte zatím stránky města viz  http://www.mesto-beroun.cz/ .