města

 

Nový Jičín - Historické město roku 2001

 
 
 

Malebné město Nový Jičín, které leží v podbeskydské pahorkatině je protkáno historií. Centrem města je náměstí pravidelného tvaru s loubími po všech 4 stranách, budova Žerotínského zámku se stálou expozicí o výrobě klobouků, která má ve městě svou tradici. Milovníci kultury si přijdou na své v Beskydském divadle či kině Květen. Město skýtá řadu možností ke sportovnímu vyžití bazén, tenisové kurty, squash, zimní stadion, basketbalovou halu a další.

Další historická města v okolí: Valašské Meziříčí, Štramberk, Hukvaldy, Bílovec, Kelč

Praktické informace:

Turistické informační centrum

Komenského 169
757 01 Valašské Meziříčí
Tel.: 571 684 558, 775 109 809

info@info-vm.cz,  www.info-vm.cz

po-pá 9.00-17.00,  so 9.00-13.00,   v sezoně (červen-září) so 9.00-17.00

Doprava

Zahraniční turisté, kteří přiletí na letiště Leoše Janáčka v Mošnově, z Polska a obyvatelé krajského města mohou využít rychlostní silnice R48

Turisté z Německa, Rakouska, Prahy se do Nového Jičína dostanou po dálnici D1.

Turisté ze Slovenska, Maďarska po dálnici D1 z Brna.

Do Nového Jičína lze přijet vlakem i dálkovými autobusy.

 

Doporučujeme navštívit:

 

Radnice je jedním z nejvýraznějších domů na náměstí, navíc ozvláštněná věží s hodinami a vyhlídkovým ochozem. Více než 500 let je sídlem radnice. Pohled z ochozu věže s hodinami skýtá nádherné výhledy na blízké i vzdálenější okolí a také náměstí. Radniční hodiny s ochozem jsou přístupny během celého roku s průvodcem. Interiér budovy byl zčásti zachován stejný, jako při poslední rekonstrukci v 30. letech 20. století.

Žerotínský zámek

Původně opevněný dům z konce 14. století, jehož dominantou a poznávacím znamením Nového Jičína jsou typické věžičky. Další přestavbou na konci 15. století a začátkem 16. století vznikl renesanční zámek. Nyní zde sídlí Muzeum Novojičínska, jehož expozice poskytují přehled o vývoji kloboučnické módy a historii města. V historických sálech zámku se pořádají také pravidelné muzejní výstavy.

Stará pošta

Stará pošta je jednou z nejkrásnějších budov na Masarykově náměstí. Novorenesanční budova z roku 1563 je charakteristická dvěma arkádami. Jejími hosty byl mimo jiné ruský car Alexandr a známý generál Suvorov. V přízemí se nachází galerie Arkáda s prodejní výstavou obrazů místních umělců, v další části výstavní síň a kulturní sál Městského kulturního střediska, kde se konají koncerty, výstavy, přednášky i společenské akce. Součástí je Klub Galerka.

Bašta městského opevnění

Zrekonstruovaná Městská bašta se spolu se zbytky městských hradeb nachází v Žerotínově ulici vedle farního kostela. Šestiboká jihovýchodní bašta z lomového pískovcového zdiva je opatřena pravoúhlými otvory, zčásti s renesančními mřížemi a klíčovými střílnami. V minulosti měla ochránit majetky obce a svobodu vyznání. Starojická historická společnost zde instalovala expozici historické zbroje a zbraně, další prostory jsou využívány pro kulturní akce.

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Monumentální stavba z 18. století napodobuje strohé vzory severských jezuitských kostelů. Uvnitř chrámu zaujme hlavně oltář se sochami svatého Petra a Pavla a svatého Cyrila a Metoděje. Pozornosti nesmí ujít ani vyřezávané lavice a zpovědnice. Mohutné klasicistní varhany pocházejí z roku 1794. Dominantou kostela je farní věž s kupolí z roku 1854. Za kostelem se nachází kostelní náměstí, kde ucítíme starou atmosféru města. Náhrobní kámen zde umístěný připomíná, že nejdříve bylo toto místo hřbitovem.

 

Nenechte si ujít:

 

Městská památková rezervace Nový Jičín

je jednou z nejkrásnějších městských památkových rezervací naší republiky. Jejím srdcem je jedinečné čtvercové náměstí v samém centru města s mnoha historickými domy a podloubím na všech čtyřech stranách náměstí. Navštívit můžete nejcennější měšťanský dům z roku 1563 tzv. Starou poštu. Pomyslným středem náměstí je Morový sloup se sochou Panny Marie z roku 1710, který měl ochraňovat město před morovou nákazou.

Beskydské divadlo

Původní novorenesanční budova pochází z roku 1866, kdy sloužila jako německý spolkový dům pro kulturní a společenské akce. Od roku 1944 se zde hrálo divadlo. Nákladnou rekonstrukcí budovy i technického zázemí v letech 1984 – 1992 získalo město krásnou divadelní scénu, kam zajíždějí umělci z celé republiky.

Kino - jako z jiného světa vyhlíží v historickém jádru města funkcionalistická stavba městského kniha z roku 1930, jejímž autorem je vídeňský architekt Leo Kammel. Budova prošla v posledních letech rekonstrukcí, která jí navrátila původní vzhled.

Basketbalová hala s krytým i venkovním bazénem - Nový Jičín je nejen městem klobouků,ale v posledních letech i basketbalu. Kousek od centra naleznete basketbalovou halu, ve které se během sezóny hrají prvoligové zápasy i turnaje v basketbalu. V areálu rovněž najdete krytý i venkovní bazén s toboganem.

Městský sportovní areál - Sportovní areál, který zahrnuje zimní stadion, halu ABC pro míčové hry, kuželnu, fotbalový stadion s celoročním provozem na umělé trávě, tenisové kurty včetně haly.

 

Nezapomeňte navštívit i další historická města:

 

Valašské Meziříčí

Město ležící na soutoku řek Rožnovská a Vsetínská Bečva, je zároveň vstupní bránou do  Moravskoslezských Beskyd. Dvě řeky, dvě města, dvě radnice, dva zámky. Valašské Atény, perla nad Bečvou. Návštěva půvabné metropole Valašska může být pro zahraniční i tuzemské návštěvníky vítaným zpestřením jejich turistických cest. Navštívit mohou muzea - gobelínů, valašských strašidel, regionu Valašsko, ale také hvězdárnu a barokní sýpku.

Praktické informace

Informační Centrum Via

Komenského 169, Valašské Meziříčí 757 01

+420 571 615 200, +420 775 109 809,  www.agenturavia.eu, info@agenturavia.eu

po-pá 9.00-17.00,  so 9.30-12.30, 13.00-17,  ne 13-17 hod.

Zámek Kinských - zajímavou památkou ve městě Valašské Meziříčí je zámek Kinských. V objektu zámku se nachází Muzeum regionu Valašsko. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout čtyři stálé muzejní expozice: Valašské Meziříčí v zrcadle dějin, Sklo a gobelíny, Nástropní obrazy ze zámku Lešná u Valašského Meziříčí a Kavárničku Antonína Duřpeka. V muzeu se také pořádají krátkodobé historické, výtvarné, etnografické či přírodovědecké výstavy.

Moravská gobelínová manufaktura - zajímavou a bezesporu jedinečnou bude naše návštěva v Moravské gobelínové manufaktuře. Gobelínová manufaktura byla založena roku 1908, kdy akademický malíř Schlattauer přenesl do města výrobu gobelínů a koberců. Dnešní „gobelínka“ vedená akademickým malířem T. Strýčkem kromě úspěšné tvorby dává návštěvníkům nahlédnout do tajů výroby gobelínů a tuto výrobu si mohou i vyzkoušet při kurzech, které gobelínka pořádá. Součástí je i Schlattauerova kavárna, kde se konají akce místních umělců.

Hvězdárna Valašské Meziříčí – pro veřejnost byla otevřena v roce 1955. Na Hvězdárně Valašské Meziříčí se věnují těmto oborům: pozorování projevů sluneční aktivity, teplotní rekordy, sledování vývoje hvězd typu Mira Ceti a symbiotických hvězd, zákryty hvězd Měsícem a planetkami, studium měsíčních útvarů, fotografování zajímavých objektů na obloze, doplňková výuka pro školy a přednášky pro veřejnost. Pravidelně pořádá rozmanité akce pro nejširší veřejnost i speciální akce pro odborníky i astronomy amatéry.

Doprava

Valašské Meziříčí, vzdálenost 17 km

Po silnici 1. třídy č. 57 přes Hodslavice.

Na kole po cyklotrase 6175, přes Kojetín a Stráník do Hostašovic. Zde pokračovat po cyklostezce 6214 směr Kelč.

 

Štramberk

Historické městečko v předhůří Beskyd, pro svou malebnost zvané „Moravský Betlém“. Městu i okolí vévodí zřícenina hradu s válcovou věží zvanou Trúba. Neopakovatelný architektonický unikát představuje soubor lidové architektury valašských roubených chalup z 18. a 19. století, z nichž většina tvoří městskou památkovou rezervaci. Štramberk proslavil voňavý cukrářský výrobek perníkové „Štramberské uši“ a malíř Zdeněk Burian se svými obrázky pravěku.

Praktické informace:

Informační centrum Štramberk

Záuličí 456 , Štramberk 742 66

+420 556 812 085,  www.stramberk.czmic@stramberk.cz

út-ne 9.00-12.00, 12.30-17.00 hod.

Štramberská Trúba

"Štramberská Trúba" je poslední dochovanou součástí bývalého hradu z konce 13. století, Štramberská Trúba je válcová věž, vyzděná z lomového kamene, zastřešená kuželovou střechou, krytou šindelem. Mohutné kamenné zdivo je prolomeno několika štěrbinovými střílnami. Na rozhlednu byla upravena v roce 1903. Součástí areálu je i chata dr. Hrstky. Trúba je otevřena celoročně a konají se zde různé kulturní i sportovní akce, např. běh Zátopkovy schody.

Muzeum Zdeňka Buriana

Zdeněk Burian byl světoznámý malíř pravěku a dobrodružství, který část života prožil ve Štramberku. Během hlavní turistické sezóny jsou zde pořádány tematické výstavy z umělcova díla, v ostatních měsících slouží jako městská galerie, kde jsou pořádány výstavy místních amatérských malířů, řezbářů a každoročně je zde otevřena výstava betlémů. V prostorách Muzea Zdeňka Buriana je umístěno Městské informační centrum.

Jeskyně Šipka

Nejvýznamnější místo Národního sadu na severním svahu Kotouče, které proslavilo Štramberk ve vědeckém světě. Dne 26. srpna 1880 nalezl K. J. Maška u výklenku chodby Jezevčí díra v popelu ohniště zlomek spodní čelisti neandrtálského dítěte. Jeskyně Šipka se svou romantickou atmosférou a četnými nálezy kostí zvířat inspirovala chlapce Zdeňka Buriana k představám pravěkého světa, které v pozdějších letech ztvárnil v uměleckých rekonstrukcích.

Doprava

Štramberk, vzdálenost 11 km

Po silnici č. R 48, odbočit, směr Kopřivnice. V obci Rybí odbočka doprava směr na silnici č. 482.

Na kole po značené cyklostezce č. 502

Přímé autobusové spojení z Nového Jičína do štramberku.

 

Hukvaldy

Hukvaldy se těší oblibě návštěvníků, neboť skýtají možnost prohlídky zříceniny hradu i procházek oborou. Milovníci hudebního díla Leoše Janáčka mohou navštívit Památník Leoše Janáčka i jeho rodný dům. Návštěvníci Hukvald se mohou zúčastnit Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy v červenci a srpnu a dalších zajímavých akcí, pořádaných zejména na hradě, např. Středověkých rytířských slavností, Sletu čarodějnic či akce Strašidla na hradě.

Praktické informace:

Informační centrum Hukvaldy

Hukvaldy 40, Hukvaldy 739 46

+420 558 699 221, www.hukvaldy.euinfocentrum@ihukvaldy.cz

Zřícenina hradu Hukvaldy s oborou

Siluetu hradu určují dlouhé hradební zdi přerušované baštami, které převyšují zbytky obytných budov. Vnitřní hrad tvoří tři křídla budov, spojená obvodní hradbou s věží. Ve východním (nejstarším) jsou dochovány přízemní místnosti. K procházkám poslouží rozsáhlá obora, v níž našel inspiraci i český hudební génius Leoš Janáček. Každoročně se v létě koná hudební festival Janáčkovy Hukvaldy a v září Hukvaldské vinobraní, což je i ukončení hradní sezony.

Památník Leoše Janáčka

byl slavnostně otevřen v roce 2000 a nachází se v něm  naučná expozice, která mapuje Janáčkův vztah k rodným Hukvaldům a dokumentuje sepětí genia loci se skladatelovým dílem. Historická část Památníku se sestává ze tří místností v přízemí domku. Zde se uchovává původní interiér domu včetně vybavení z dob Janáčkova užívání. Návštěvníci si mohou prohlédnout salón, ložnici a kuchyň.

Doprava

Hukvaldy, vzdálenost 21 km

Po silnici 1. třídy č. R 48, směr Frýdek-Místek, odbočit doprava v Rychalticích a po sjezdu odbočka vlevo na silnici č. 486.

Na kole po značené cyklostezce č. 502, které vede přes Štramberk a Kopřivnici.

Autobusem s přestupem buď v Kopřivnici nebo ve Frýdku-Místku

 

Bílovec

- město Odřivousovo, tak nazývali město v době vlády pánů z Kravař. Vypráví o tom pověst o původu znaku města Bílovce tzn. Odřivous (zavinutá střela). Návštěvníci mohou zajít do Městského muzea, kde se doví vše o historii města. Ve středu města se rovněž nachází renesanční zámek, který je ale pro veřejnost uzavřen. Zajímavostí náměstí je dlažba ve vzhledu šachovnice, která byla zapsána do české Guinessovy knihy rekordů a kuriozit.

Praktické informace

Informační centrum Bílovec

Slezské náměstí 1, Bílovec 743 01

Tel: 556 411 545  info@bilovec.cz , www.bilovec.cz

Městské muzeum

Zděný dvoupodlažní dům pocházející z poloviny 18. století je.situovaný v jihovýchodním rohu náměstí. Dříve sloužil jako správní budova při zámku. V současnosti je zde městské muzeum, kde je stálá expozice věnovaná historii města.

Slezské náměstí se šachovnicí

Ve středu města se na náměstí nachází budova radnice, postavená již v roce 1593 a také Kostel sv. Mikuláše, který uzavírá severní stranu náměstí. Uvnitř kostela jsou obrazy místního rodáka malíře F. I. Leichera. Raritou náměstí je kamenná dlažba ve formě šachovnice, na které si mohou návštěvníci v dlouhé chvíli i šachy zahrát.

Doprava

Bílovec, vzdálenost 23 km

Po silnicích 1. třídy (č. 57, a poté č.464), směr Fulnek a dále pak Bílovec.

Na kole po značených cyklotrasách.

Přímým autobusovým spojením Nový Jičín-Bílovec

 

Kelč

Město na rozhraní Hané a Valašska, v malebné záhorské pahorkatině, se může chlubit dějinami staršími než dnes výstavnější a větší města v okolí. První písemná zmínka pochází z roku 1131. Kelč je zároveň také jedním z nejmladších měst České republiky, neboť teprve 1. července 1994 navrátil Parlament České republiky Kelči městský statut. Patří k významným archeologickým lokalitám okresu Vsetín. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

Praktické informace

www.kelc.cz

Zámek Kelč – původně pozdně gotický zámek z let 1585 – 1596 byl renesančně upravený v 17. století a barokně v 2. polovině 17. století. V současné době je v zámku zvláštní odborné učiliště a praktická škola a je veřejnosti nepřístupný.

Farní kostel sv. Petra a Pavla – pozdně barokní architektura s empírovým interiérem a dalšími objekty areálu kostela (kalvárie, kaplička, budova fary).

Rodný dům bratří Křičků – místem pro stálou expozici věnované rodině Křičků, z nichž nejvýznamnější byli Jaroslav (hudební skladatel), Petr (básník) a Pavla (spisovatelka)

Radnice – pochází z počátku 17. století, na náměstí stojí barokní socha Jana Nepomuckého

Doprava

Kelč, vzdálenost 24 km

­Autem po silnici č. R 48, směr Hranice, odbočit na Palačov a pak dále ve směru Hustopeče nad Bečvou a poté cíl Kelč.

Autobusem do Valašského Meziříčí pak přestup na autobus do Kelče.


Fotogalerie