města

 

Litomyšl - Historické město roku 2000

 
 
 

novy

Litomyšl - historické město roku 2000

Litomyšl je město s tisíciletou historií. Dominantou města je renesanční zámek, památka UNESCO. Město je významné i jako rodiště Bedřicha Smetany, jehož jméno každoročně připomíná operní festival. Na 500 m dlouhém, podloubím lemovaném, náměstí lze najít gotickou radnici a řadu renesančních i barokních domů. Další zajímavostí je muzeum Josefa Váchala – Portmoneum. Litomyšl však není pouze historie, nachází se zde celá řada staveb moderní architektury.

Další historická města v okolí: Chrudim, Letohrad, Lanškroun, Polička, Moravská Třebová, Vysoké Mýto, Chrast

doporučená prohlídka města

Atmosféru moderního historického města poznáte nejlépe během prohlídky. Startovacím místem bude renesanční dům U Rytířů, který se nachází uprostřed Smetanova náměstí. Procházíme náměstí a míjíme gotickou Radniční věž a řadu barokních a klasicistních domů. Za pomníkem B. Smetany se dáme doleva. Kolem pedagogické školy projdeme ke Smetanovu domu. Odtud se dostaneme zpátky na náměstí a první cestou se dáme doleva. Jiráskovou ulicí projdeme kolem pomníku A. Jiráska, Regionálního muzea a kostela Nalezení sv. Kříže až do zámeckého areálu. Zde můžeme kromě prohlídkových okruhů navštívit zámecké sklepy se stálou expozicí soch O. Zoubka, Městskou obrazárnu nebo Rodný byt B. Smetany. Ze zámku je to jen pár kroků do Klášterních zahrad. Navštívit můžeme i nedaleké Portmoneum. Kolem kostela Povýšení sv. Kříže projdeme na Toulovcovo nám. s kostelíkem Rozeslání sv. Apoštolů. Přes Váchalovu uličku se dostaneme zpět na Smetanovo náměstí. Putování zakončíme posezením na některé z mnoha předzahrádek.

IC Litomyšl - Smetanovo náměstí 72, +420 461 612 161, www.litomysl.czic@litomysl.cz

Zámecká informační kancelář - Jiráskova 133, +420 461 611 051, info@esclitomysl.cz

Doprava

Do Litomyšle dojedete z Hradce Králové či z Pardubic přibližně za jednu hodinu. Z Brna trvá cesta autobusem asi 1:45 a z Prahy necelé 3 hodiny. Cesta vlakem trvá z Prahy 2:20 h a z Vídně 3:20 h.

 

Doporučujeme:

 

Státní zámek Litomyšl – památka UNESCO

Svěžím stylem italské renesance zaujme v panoramatu litomyšlského návrší zámecký komplex, který získal svoji současnou podobu za éry Vratislava z Pernštejna. V roce 1999 byl zapsán na Seznam UNESCO. Na návštěvníky zde čekají dva prohlídkové okruhy, stálá expozice soch Olbrama Zoubka v zámeckém sklepení a Městská obrazárna. V současné době je největším lákadlem zpřístupněná zámecká věž a rozsáhlý labyrint podzemních chodeb pod zámeckým návrším. www.zamek-litomysl.cz

Zámecký pivovar a Rodný byt Bedřicha Smetany

Přestože se zde pivo nevaří již od roku 1953, má i dnes budova zámeckého pivovaru co nabídnout. Pod historickým pláštěm se ukrývá moderní rekonstrukce, která nabízí individuální i skupinové ubytování. Pro příjemně strávená pracovní, společenská ale i rodinná setkání jsou k dispozici konferenční sály. Neopomenutelnou součástí pivovaru je Rodný byt B. Smetany. Stálá expozice připomínající dětství slavného skladatele je každoročně doplňována sezónními výstavami.

www.esclitomysl.cz, www.rml.cz

Klášterní zahrady

Moderně zrekonstruované Klášterní zahrady velmi vhodně doplňují zahradu zámeckou. Jde o odpočinkovou zónu mezi dvěma litomyšlskými chrámy, v těsné blízkosti zámku. V ústřední části zahrad zaujme bazén s mlhovištěm, tiše znějící hudbou a sochami Olbrama Zoubka. Ze zahrad je krásný výhled na městské panorama zjemněný pohledem na šachovnici s trvalkami. V bývalé kočárově si můžete dát něco na zub a nezapomeňte, šlapat na trávníky se zde doporučuje.

Portmoneum – Muzeum Josefa Váchala

Amatérský tiskař a milovník umění Josef Portmon si v roce 1920 pozval svého přítele, malíře, grafika a spisovatele Josefa Váchala, aby vyzdobil stropy a stěny dvou místností v jeho domku. Váchal přání vyhověl a navíc řezbami a malbami změnil v umělecká díla i Portmanův nábytek. Toto neobvyklé a unikátní muzeum rozhodně stojí za to neminout.

www.paseka.cz

Smetanovo náměstí

Smetanovo náměstí je jedno z nejdelších v Evropě, měří bezmála 500 metrů. Výrazným znakem jsou podloubí, kterým se u nás říká podsíně. Při procházce náměstím vidíme řadu barokních a klasicistních domů, gotickou Radniční věž a v neposlední řadě renesanční dům U Rytířů. Tento dům je jedním z nejkrásnějších v Litomyšli. V interiéru se dochoval vzácný renesanční kazetový strop a reliéfně zdobené kamenné pilíře. Dům je běžně přístupný – pořádají se zde krátkodobé výstavy výtvarného umění.

 

Nenechte si ujít:

 

Litomyšl – město moderní architektury

Litomyšl bývá občas s trochou nadsázky označována za hlavní město moderní architektury. V posledních dvaceti letech se zde podařilo zrealizovat mnoho kvalitních novostaveb či zdařilých rekonstrukcí památkových objektů. Postaveny byly nové základní školy, opraven byl areál Restaurátorské školy s Červenou věží. Postupně se dobudovává sportovní areál na Černé hoře či nové byty. Moderně byly rekonstruovány zádlažby v historickém jádru, Klášterní zahrady nebo Zámecký pivovar.

Litomyšl a sport

Ve volném čase lze kromě turistických vycházek či vyjížděk na kole a na koni v překrásné krajině Litomyšlska využít tenisové kurty, areál koupaliště s tobogánem, městský bazén,  kulečníkovou hernu, krytý zimní stadión, fotbalové hřiště, posilovny a v neposlední řadě Městskou sportovní halu a Tenisovou halu SPORT (krytý tenisový kurt, 3 squoshové kurty, dvě bowlingové dvoudráhy).

Litomyšl a kultura

Kromě Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl a Toulovcových prázdninových pátků je v Litomyšli mnoho dalších každoročně se opakujících akcí. Vždy v červnu a září se konají oblíbené Starodávné jarmarky, prázdniny jsou ve znamení Mezinárodních smyčcových kurzů, probíhá setkání přátel komorní hudby a interpretační kurzy. Mládí ovládá tradiční květnové studentské oslavy Majáles, ale také podzimní festival Mladá Smetanova Litomyšl.

 

Připojená města:

 

Polička

IC Polička, Palackého náměstí 160, 572 01 Polička,  +420 461 723 800, www.cbmpolicka.cz, www.policka.orginfo@ic.policka.org

Rodná světnička Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba – národní kulturní památka. Po zdolání 192 schodů do věže kostela Vás čeká opravdová rarita, světnička, kde bydlel slavný skladatel se svojí rodinou. Z ochozu věže překrásný výhled na Poličku a okolí.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – zveme vás do nového moderního světa poznání, zábavy a odpočinku. Expozice – Barevný svět Bohuslava Martinů, Historická třída Bohuslava Martinů, Historie města Poličky a okolí, Sklářství na Horácku. Interaktivní expozice, řada zajímavých výstav, dílničky pro děti i dospělé.

Městské hradby - prstenec gotického opevnění města v délce 1220 m patří k nejzachovalejším ve střední Evropě, velmi pěkná je procházka po ochozu hradeb s historickým výkladem průvodce.

Hrad Svojanov – hrad v majetku města Poličky již 100 let. Romantický hrad uprostřed krásné přírody a hlubokých lesů, cca 20 km od Poličky. Nenechte si ujít prohlídku hradu a pestrý program, který hrad o víkendech nabízí. Více na www.svojanov.cz

 

Moravská Třebová

TIC Moravská Třebová, nám. T.G.Masaryka 33, 571 01 Moravská Třebová +420 461 313 502, mobil 731 176 809, icentrum@mtrebo­va.cz, skype: tictrebova

Zámek Moravská Třebová

Patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě; poprvé v českých zemích se zde na konci 15. st. objevily moderní renesanční prvky. Multimediální expozice Středověká mučírna, Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny a Poklady Moravské Třebové. www.zamekmoravskatrebova.cz

Hřebečské důlní stezky

Systém naučných stezek s unikátní Hugo navigací na Hřebečském hřbetu u Moravské Třebové doplňují makety důlních děl, altány, vyhlídkové plošiny a nová rozhledna na Strážném vrchu. Tváří stezek je permoník Hugo. www.hrebecskedulnistezky.cz

Moravskotřebovský aquapark

Zbrusu nový aquapark s vyhřívanou vodou, plaveckým i rekreačním bazénem s chrlliči, masážními lavicemi, tobogánem a kamikaze skluzavkou. V areálu je restaurace, kurt na plážový volejbal a také tenisový kurt s umělým povrchem. www.tsmt.cz

 

Vysoké Mýto

Informační centrum

B. Smetany 92, 566 32 Vysoké Mýto

+420 465 466 113, +420 465 113 112, www.vysoke-myto.cz, infocentrum@vysoke-myto.cz

Pražská brána

Brána byla spolu s Choceňskou a Litomyšlskou věží součástí městského opevnění budovaného ve 13. století. Z její věže vysoké 48 m se nabízí malebný a ojedinělý pohled na město a jeho okolí.

Barokní areál Vraclav

Areál tvoří kostel sv. Mikulášebudova lázní a poustevna. Dnes je budova lázní využívána pro tematické barokní expozice. V kostele sv. Mikuláše je umístěn soubor unikátních barokních intarzovaných plastik z poutní cesty vedoucí z Hedče do Králík.

Kostel sv. Vavřince

Gotický chrám ze 13. století s unikátní nástěnnou secesní výzdobou. V kostele se nachází pozoruhodná cínová křtitelnice z r. 1499. Hlavní oltář s největším obrazem Petra Brandla Nanebevzetí Panny Marie se řadí k největším skvostům českého barokního umění.

 

Chrast

Poskytovatel informací: Lenka Schinaglová

Město Chrast – Městské muzeum, Náměstí 1, 538 51 Chrast ,+420 469 667 194, www.mestochrast.cz, l.schinaglova@mestochrast.cz

Zámek

Mezi nejzajímavější památky Chrasti patří zámek - bývalé sídlo královéhradeckých biskupů, se stálou expozicí městského muzea, bývalou zámeckou kaplí a galerií.

+420 469 667 194, www.mestochrast.cz, muzeum@mestochrast.cz

Kodex Gigas (Ďáblova bible)

Součástí stálé expozice muzea je i model největší knihy světa Kodexu Gigas, která upoutala nejen Rudolfa II., ale i švédskou královnu Kristýnu. Svými rozměry, textem a vyobrazením ďábla přitahuje badatele i návštěvníky dodnes.

 

Chrudim

Informační centrum Chrudim

Stará radnice - Resselovo náměstí 1, 537 01 Chrudim

+420 469 645 821,  info@chrudim-city.cz
Loutkářská Chrudim

Každoročním festivalem amatérského loutkářství žije celé město. Součástí přehlídky souborů z celé republiky jsou i semináře, workshopy, koncerty nebo jarmark. Koná se první týden v červenci. www.vademecum-kultury.cz

Muzeum loutkářských kultur, Břetislavova 74,  +420 469 620 310

V muzeu s bezbariérovým přístupem najdete  domácí a světové loutky. Zaujme luminiscenční divadlo či herna pro děti, kde je dotýkati se dovoleno. Součástí expozice je unikátní studna v prvním patře. www.puppets.cz

Muzeum barokních soch

Lahůdka pro milovníky barokního umění je umístěná v prostorách bývalého kapucínského kostela, v jedné z nejhodnotnějších stavebních památek barokního období v Chrudimi. Nachází se nedaleko Resselova nám. s unikátním barokním morovým sloupem. www.mubaso.cz

 

Letohrad

Kulturní centrum Letohrad, Václavské náměstí 77, 561 51 Letohrad

+420 465 622 092, www.infoletohrad.euinfo@letohrad.eu

Městská památková zóna

Historické centrum města je tvořené 37 památkově chráněnými objekty s přilehlým přírodně krajinářským parkem, barokním zámkem a kostelem s cennými štukovými výzdobami a kaplí nad městem. Náměstí lemované podloubím a u zámku IC s centrem cyklostezek.

Muzeum řemesel

Muzeum je umístěno v budově bývalé sýpky v areálu Nového dvora. V tomto soukromém muzeu je na ploše 1 300 m² představeno přes 50 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období r. 1840 – 1930.

Městské muzeum

Dům postavený v  barokním slohu pochází z roku 1680. Expozice muzea je věnována  historii města, sirkařství a zajímavostí je originál saní, na kterých prchal císař Napoleon v roce 1812 z Ruska. V budově informační centrum města.

 

Lanškroun - www.lanskroun.eu

Zámek Lanškroun

Původně klášter z r. 1393 přestavěn k r. 1601 na renesanční zámek. Dnes zde sídlí městské muzeum (tel. 465 324 328) se svými expozicemi o historii města, historii sklářství na pomezí Čech a Moravy, díla akademického sochaře Z. Kolářského, síní J. Pravečka a císařským pokojem.

Nový zámek u Lanškrouna

Barokní zámek nechal postavit před 300 lety rok Liechtensteinu, po 3 požárech byla větší část zbourána. Prohlídka rozsáhlých sklepení a zámecké věže: st, pá 14.00-18.00, so,ne,sv 10.00-18.00 hod.; jindy po domluvě na tel. 776 642 277; www.novyzamek.info

Přírodní park Lanškrounské rybníky

Přírodní park zahrnuje soustavu sedmi rybníků. Rekreační areál u Lanškrounských rybníků nabízí přírodní koupaliště, půjčovnu loděk, plážový volejbal, minigolf, rybaření. Okolo rybníků vede cyklotrasa a naučná stezka. V oblasti naleznete několik restaurací, kempů i hotel.


Fotogalerie