města

 

Česká Kamenice - Historické město roku 2005

 
 
 

Klenot ležící na rozhraní tří chráněných krajinných oblastí.

Bezesporu jedno z nejmalebnějších městeček českého severu s přibližně 5 700 obyvateli. Vzniklo na konci 13. století v místech, kudy vedla česká obchodní stezka navazující na obchodní stezku norimberskou.

Současná Česká Kamenice představuje významné turistické centrum díky své osobité kráse, množství kulturních památek, ale i příhodnou polohou v turisticky poutavé krajině. Díky jednomu z nejzachovalejších městských historických center v severních Čechách byla na území města v roce 1992 vyhlášena Městská památková zóna.

Další historická města v okolí: Bělá pod Bezdězem, Česká Lípa, Mělník, Mšeno, Nový Bor, Úštěk

Turistické informační centrum Česká Kamenice

Nám. Míru 73, 407 21 Česká Kamenice

+420 412 582 600,  www.ceska-kamenice.czinfo@ceska-kamenice.cz

IV.–IX. 9.00-18.00,  X.–III. 9.00–17.00 hod.

Dopravní spojení z Ústí nad Labem do České Kamenice:

Vlakem: z Ústí/L.do Děčína rychlíkové spoje a vlaky EC, z Děčína osobní vlaky přes Benešov/ Ploučnicí

Autobusem: z Ústí/L. do Děčína dálkové spoje, z Děčína spoje jezdící v hodinových intervalech

Motoristé: z Ústí/L. po silnici I. tř. č. 13, směr Děčín ; celková vzdálenost 42 km.

Na kole: z Ústí/L do Děčína doprava vlakem, z Děčína např. středně těžká, 40 km dlouhá trasa Národním parkem České Švýcarsko určená pro kola horská a treková: Děčín – Hřensko – Janov – Růžová – Kamenická Stráň – Dolský mlýn – Jetřichovice – Všemily – Kunratice – Česká Kamenice


Doporučujeme  navštívit:


Poutní kaple Narození Panny Marie

Vrcholně barokní centrální stavba z let 1736 - 1739 s ambity, vzniklá vedle starého městského hřbitova z 1. poloviny 17. století. Původ poutního místa je opředen bohatými pověstmi a zázračnými skutky Matky Boží. Autorem stavby byl patrně významný litoměřický stavitel Octavio Broggio (*1670 - †1742). Na stěnách ambitů najdeme dřevěné rokokové sochy světců, skupinu ukřižování s P. Marií a sv. Janem, obrazy 14 zastavení křížové cesty od libereckého malíře Ignáce Müllera z roku 1862. V rozích ambitů se nacházejí nárožní kaple Panny Marie Lurdské, sv. Rodiny, sv. Jana Nepomuckého a sv. Antonína Paduánského s cennými dřevěnými oštafírovanými oltáři.

Kostel sv. Jakuba Většího

Nejvýznamnější kulturní památka města. Goticko-renesanční chrám, jehož vzhled je dán poslední stavební úpravou v letech 1604 až 1605.První výslovná zmínka o kostele v České Kamenici se objevuje roku 1352. Město je zde uvedeno jako "oppidum" s farním kostelem. Z původní středověké stavby se dochoval pouze západní portál. Věž kostela byla postavena v letech 1552 – 55. Původně byla součástí městských hradeb.

Ke kostelu byla připojena po jeho přestavbě v r. 1605. Ve spojovací chodbě vedoucí z věže do kamenického zámku se nachází expozice Historie města česká Kamenice.

Evangelický kostel

Zdejší evangelická obec již v roce 1902 založila spolek pro stavbu evangelického kostela, který během několika let získal pozemky a nechal zpracovat projekt kostela. 10. srpna 1930 byl nový kostel slavnostně vysvěcen. Až po dostavbě bylo v roce 1931 instalováno topení a dále darovaná křišťálová křtitelnice, v roce 1940 umístěny varhany. Kostel prošel několika významnýmí rekonstrukcemi, naposledy v letech 2008 – 2009, kdy již byla tato památka v majetku města. V současnosti je kostel využíván k mnoha slavnostním příležitostem – mimo jiné se zde konají koncerty vážné hudby.

Rozhledna na Studenci

Unikátní technická památka - celokovová, nýtovaná rozhledna vztyčená v roce 1888. Nalézá se na vrcholu Studence zhruba 5 km severovýchodně od České Kamenice, mezi osadou Líska a Studený.  Je druhou nejstarší kovovou rozhlednou v České republice. Od  září roku 2007 probíhala celková obnova této kulturní památky. Obnovená konstrukce rozhledny byla na vrchol Studence navrácena 14. března 2009, od 5. června je rozhledna zpřístupněna a konečně 21. června 2009 byla slavnostně znovuotevřena.Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Zřícenina hradu Kamenice s vyhlídkovou věží  na Zámeckém vrchu (530 m)

Hradní zřícenina s vestavěnou novodobou rozhlednou na čedičovém vrchu jižně od města ( již v Českém středohoří) patří k nejvyhledávanějším cílům místních obyvatel i turistů. Hrad byl založen v 15.století pány z Vartemberka a nesl stejné jméno jako město – „Kamenice“ pokoušeli se jej neúspěšně dobýt husité a za válek s lužickým šestiměstím 1444 byl pobořen. Obnovený hrad sloužil mnoho desetiletí,  v městské knize je uváděn v r.1476, v zemských deskách pak okolo 1529. Zřícenina s dřevěnou věží je celoročně volně přístupná.Věž rozhledny skýtá vyjímečné pohledy do širokého okolí.


Nenechte si ujít:


Mezinárodní hudební festival
(polovina června)

Návštěvníky  Mezinárodního hudebního festivalu čeká tradičně bohatý program, který je každoročně oživován novými akcemi. V soutěžní částí festivalu se představí bigbandové orchestry, doprovodný program nabízí velmi oblíbený průvod dechových orchestrů s mažoretkovými formacemi městem, recitály dechových orchestrů a bigbandů a divácky velmi atraktivní monster koncert. Pestrý hudební program dále doplňují atrakce a soutěže  pro děti.

Expozice Historie města Česká Kamenice

Stálá expozice o historii města Česká Kamenice byla instalována v kryté nadzemní chodbě, která spojuje věž kostela sv. Jakuba Staršího s českokamenickým zámkem. Kdysi ji vrchnost používala jako přístupovou cestu na oratoř a kůr. Expozice byla slavnostně otevřena v roce 2002 na svátek sv. Jakuba u příležitosti oslav 340. výročí povýšení zdejšího kostela na děkanský.
Sportovní akce (červen - červenec)

Přijměte pozvání na tradiční sportovní akce konající se pod záštitou starosty města.„O pohár starosty města Česká Kamenice“ každoročně soutěží fotbaloví elévové i cyklisté.

Fotbalového turnaje mladších přípravek (děti do 9 let) se zúčastňují mužstva z celé České republiky i ze zahraničí. Velké oblibě cyklistů se těší série Peklo severu. Nenechte si ujít jeden ze závodů určený všem věkovým kategoriím (od 4let výše). Máte-li chuť zúčastnit se této akce, přečtěte si podmínky na http://www.pekloseveru.cz , nebudete-li soutěžit přijďte fandit „pekelníkům“.

Koncerty vážné hudby

V prostorách Evangelického kostela se pravidelně uskutečňují zajímavé koncerty a připravují se též výstavy s nejrůznější tematikou. Přijďte si prohlédnout tuto historickou památku, případně vyslechnout koncert a shlédnout výstavu.

Výlety historickým vlakem

Milovníkům železniční nostalgie se naskýtá možnost poznat historické, přírodní a kulturní dědictví tohoto regionu při jízdách Lužickým či Bezdězským motoráčkem. Informace o provozu vlaků naleznete na www.kzc.cz .


Připojená města:


Bělá pod Bezdězem

Město Bělá pod Bezdězem založil Václav II roku 1304. Práva města  potvrdil  roku 1337 Hynek Berka z Dubé. Do roku 1398 byla Bělá královským městem. Poté se na bělských statcích vystřídalo mnoho majitelů. Poslední až do roku 1848 byli Valdštejnové. Dnes má město památkovou zónu. Nachází se zda řada významných  památek: zámek (1582-1615) část  opevnění s Českou branou (1304), kostely Povýšení sv. Kříže a sv. Václav, radnice.

Turistické informační centrum Bělá pod Bezdězem

Masarykovo náměstí 140,  294 21 Bělá pod Bezdězem

+420 326 702 704,  ic@mkbela.cz

Děkanský kostel Povýšení sv.Kříže

Západní strana Masarykova náměstí s roubenými pozdně barokními domy a Mariánským sloupem se sochou Panny Marie

Zámek s muzeem Podbezdězí

Česká brána

Česká Lípa

Nejstarší dějiny města jsou spjaty s vodním hradem založeným na zemské stezce do Lužice k ochraně brodu přes řeku Ploučnici. Zbudováním hradu Lipý byly vytvořeny předpoklady založit na blízkém vyvýšeném místě město — Českou Lípu.

Privilegium udělené městu v roce 1381 potvrdilo význam České Lípy jako střediska řemesel a obchodu. V průběhu historického vývoje se Česká Lípa stala díky své strategické poloze na severu Čech významným správním střediskem a centrem hospodářského i kulturního života příhraničního regionu.

Městské informační centrum Česká Lípa

náměstí T.G.M. 2,  470 36 Česká Lípa

+420 487 881 105, +420 487 881 106 , www.mucl.cz, mic@mucl.cz

Vodní hrad Lipý
Náměstí T. G. Masaryka
Sloup Nejsvětější Trojice (Morový sloup)

Empírová kašna s delfíny
Secesní domy s průčelími bohatě zdobenými štukovým ornamentálním dekorem, tvarově výraznými okny a střešními štíty.
Litoměřice

Historické jádro města je již od r. 1950 městskou památkovou rezervací. Ve městě sídlí biskupství litoměřické diecéze. Město leží na jižním úpatí CHKO České středohoří na pravém břehu řeky Labe, do něhož se na protější straně Labe od jihu  vlévá řeka Ohře. Díky teplému klimatu se na svazích Labe odedávna pěstuje vinná réva.

Centrum cestovního ruchu Litoměřice

Mírové náměstí 16/8, 412 01 Litoměřice

+420 416 732 440; +420 411 131 083, Skype – INFO CCR

www.litomerice-info.czlitomerice-info@seznam.cz

Vyhlídková věž Kalich

Katedrála sv. Štěpána

Mělník

Město na soutoku dvou největších českých řek Labe a Vltavy leží 30 km severně od Prahy.  Na stráních v okolí města se již 10 století pěstuje vinná réva a mělničinu můžete ochutnat ve stylových vinárnách města.

Mělník je výchozím místem k návštěvě jedné z nejkrásnějších přírodních oblastí Čech - Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Turistické a informační středisko Mělník

Legionářů 51, 276 01 Mělník

+ 420 315 627 503 , www.melnik.cz , infocentrum@melnik.cz

Zámek Mělník

Chrám sv. Petra a Pavla s kostnicí a vyhlídkovou věží

Mělnické podzemí – středověká studna

Pražská brána – Galerie Ve věži

Regionální muzeum Mělník

Mšeno

Město leží v lesnaté krajině Kokořínska, v jednom z nejromantičtějších koutů naší vlasti, který tolik okouzlil básníka Karla Hynka Máchu.

První zmínka o Mšeně pochází již z r. 1080, na město bylo pak povýšeno v r. 1367. Jeho dominantami jsou kostel sv. Martina, novogotická radnice s ozdobnou věžičkou, či kouzelný areál Městských lázní, postavených ve stylu Art deco, který je vyhlášeným koupalištěm. Největší devizou je však nádherná okolní příroda - majestátní skalní útvary a strmé rokle, hluboké lesy a prudké stráně, či naopak mělké vodní tůně, které lákají mnoho návštěvníků ke spočinutí.

Informační centrum Mšeno

Náměstí Míru 1 (budova radnice), 277 35 Mšeno

+420 315 693 040,  www.mseno.euinfo@mestomseno.cz

Městské lázně Mšeno

Kostel sv. Martina

Nový Bor

- brána Lužických hor, město skla, zeleně a zahrad

Právě tyto přívlastky nejlépe charakterizují atraktivitu Nového Boru. První mu dala do vínku příroda, další získal ve své krátké, ale svým způsobem jedinečné historii. Město leží  360 m n.m. a jeho osud byl již od konce 17. století spojen se sklářským průmyslem. Město je položené do zalesněné, kopcovité krajiny podhůří Lužických hor, takže poskytuje  mnoho možností letní i zimní turistiky.

Turistické informační centrum Nový Bor

T.G. Masaryka 46, 473 01  Nový Bor

+420 487 726 815, www.novy-bor.cztic@novy-bor.cz

Chrám Nanebevzetí Panny Marie

Lesní hřbitov

Navrátilův sál s bohatou výzdobou

Secesní budova pošty

Úštěk

Město Úštěk leží v malebné krajině severních Čech, na rozhraní dvou chráněných oblastí Českého středohoří a Kokořínska. Má 23 místních částí o rozloze 7493 ha, počtem obyvatel 3011. Město se rozkládá na pískovcovém ostrohu, má zachovaný historický půdorys s  historickými objekty a je nejmenší městskou památkovou rezervací v ČR.

Informační centrum Úštěk

Mírové náměstí 47, 411 45 Úštěk

+420  416 795 368,  www.mesto-ustek.czmk.ustek@tiscali.cz

Židovská synagoga

Ptačí domky

Kostel sv.Petra a Pavla

Kostelíčky Ostré


Fotogalerie